Без рубрики

Մաթեմատիկա

1098. Գտեք այն կոտորակը, որին հավասար է տրված բաժինների գումարը.

ա 1/3+1/3=2/3

բ 1/5+1/5+1/5=3/5

գ1/2+1/2+1/2=3/2

դ1/4+1/4+1/4+1/4+1/4=5/4

ե 1/4+1/4+1/4=3/4

զ1/3+1/3+1/3+1/3=4/3

1099. Բաժինների գումարի տեսքով ներկայացրեք սովորական կոտորակը․

ա)

5/7

1/7+1/7+1/7+1/7+1/7=

բ

3/2

1/2+1/2+1/2

գ

3/4

1/4+1/4+1/4

դ

5/8

1/8+1/8+1/8+1/8+1/8

ե

10/11

1/11+1/11+1/11+1/11+1/11+1/11+1/11+1/11+1/11+1/11

զ

2/3

1/3+1/3

է

3/10

1/10+1/10+1/10

ը

7/4

1/4+1/4+1/4+1/4+1/4+1/4+1/4

թ

6/7

1/7+1/7+1/7+1/7+1/7+1/7

ժ

8/9

1/9+1/9+1/9+1/9+1/9+1/9+1/9+1/9

1100

1100. հաշվիր արտահայտությն արժեքը

ա)3+6/2×5=9/10

բ)11+9/5+2=20/7

գ)7×8+20/6×5-4×3=76/18

դ)3×9-2×8/4×5+6×7=11/62

ե)18:3-28:7/3×9+9×4=2/63

զ)7×8+81:9/6×6-105:3=47/1

Без рубрики

Մաթեմատիկա

853. Հաշվել.

Ա) 255 : 17 + 0 : 146 + 782 : 34 = 38

1) 255 : 17 = 15

2) 0 : 146 = 0

3) 782 : 34 = 23

4) 0 + 23 = 23

5) 23 + 15 = 38

բ) 342:19+891:27-29:1=22

  1. 342:19=18
  2. 891:27=33
  3. 29:1=29
  4. 118+33=51
  5. 51-29=22

գ)858:22-324:12+94=106

  1. 858:22=39
  2. 324:12=27
  3. 39-27=12
  4. 12+94=106

դ)3551:67-2236:43-1:1=0

  1. 3351:67=53
  2. 2236:43=52
  3. 1:1=1
  4. 53-52=1
  5. 1-1=0

ե)5994:74+10010:182-87=49

  1. 5994:84=81
  2. 10010:182=55
  3. 81+55=136
  4. 136-87=49

զ)5952:93+20808:18-109=1111

  1. 5952:93=64
  2. 20808:18=1156
  3. 64+1156=1220
  4. 1220-109=1111

855. Աստղանիշի փոխարեն տեղադրել անհրաժեշտ թվերը, որպեսզի ստացվեն ճիշտ հավասարություններ։

ա) 1 սմ=10մմ

բ)90 մմ=9սմ

գ) 200սմ=2մ

դ)1100000սմ=11կմ

ե)1ժ=3600վ

զ)7200վ=120ր

է)120ր=2ժ

ը)2 օր=48ժ

թ)43տ=43000000գ

ժ)53կգ=53000գ

ժա)2կգ=2000գ

ժբ)2000կգ=2տ

858.Գտնել ուղղանկյան պարագիծը և մակերեսը,եթե նրա լայնությունը12սմ է և երկարությունից 7սմ֊ով փոքր է։

  1. 12+7=19
  2. (19+12)×2=62սմ
  3. 12×19=228սմ²

Պատ.՝P=62սմ S=228սմ²

860.Երկու հողակտորների ընդհանուր մակերեսը 500 հա է։ Եթե երկրորդ հողակտորի մակերեսը մեծացնենք 20 հա֊ով, ապա այդ երկու հողակտորները միևնույն մակերեսը կունենան։Որքա՞ն է ամեն մի հողակտորի մակերեսը։

  1. 500+20=520
  2. 529:2=260
  3. 260-20=240

Պատ.՝ I ֊260 հա II֊ 240 հա

Без рубрики

Մաթեմատիկա 19.11.2021

802

գտեք արտահայտություն արժեքը։

գ)(9191806+1024):(6101-1288)=243

9191806+1024=9192830

6101-1288=3823

9192830:3823=243

դ)(14614668+322):(9696-481)=1568

14614668+322=14614990

9696-481=9215

14617000:9218=1586

ե)(1200-294)x78-(560+294):14=70607

1200-294=906

560+294=854

906×78=70668

854:14=61

70668-61=70607

804

Հնգանկյան պարագիծը 30 սմ է։նրա ամենամեծ կողմը 8 սմ է իսկ ամենափոքրը 4 սմ։մյուս երեք ողմն իրար հավասար են։Որքան է այդ կողմերից յուրաքանչյուրի երկարությունը։

լուծում

8+4=12

30-12=18

18:3=9

պատ.՝9

807

Լոլոիկի բերքը լցված է արկղերիր մեջ յուրաքանչյում 15 կգ։Քանի տաննա լոլիկ է հավաքվել եթե բերքը տեղափոխելու համար պահանջվում է 200 մեքենա որոնցից յուրաքանչուրում տեղաորվում է 400 արկղ։

լուծում

400×15=6000 կգ մեկ մեքենայում

6000×200=1200000 կգ բոլոր մեքենաներում

1200000կգ=1200 տ

Պատ.՝ 1200 տ

808

ուսուցիչը դասարան բերեց 57 տետր և հավասար բաժանեց արշակերտներին։Քանի աշակերտ կար դասարանում և քանի տետր ստացավ նրանցից յուրաքանչյուրը

57։3=19 երեխա ստացավ 3-ական տետր

Без рубрики

English

Ex.7 Complete the questions about yesterday. Answer them about you

  1. What time did you get up? I got up at…
  2. What did you have for breakfast? I had for breakfast bread and butter
  3. Did you have a shower in the morning? Yes, I had a shower.
  4. What time you go to school? I went to school at 8 o’clock.
  5. Did you go by bus? No, i didn’t
  6. What did you eat for lunch? I ate nuddles
  7. Did you eat a sandwich? No, I didn’t
  8. When did you come home from school? Icame at 5 o’clock.
  9. Did you do your homework in the afternoon? Yes,I did
  10. What time did you go to sleep at night? I went to sleep out 10 o’clock.
  1. What time did you get up?
  2. Who you met yesterday?
  3. What did you break last week?
  4. Why youdidn’t speak with me yesterday?
  5. What did you draw last night?
  6. When did you read your book?
  7. What time did you sleep last night?
Без рубрики

English

Ex. 3

  1. John read a comic yesterday afternoon.

John didn’t read a comic yesterday afternoon.

  • My friends came to my house last weekend.

My friends didn’t come go to my house last weekend.

  • You bought a new CD yesterday.

You didn’t buy a new CD yesterday.

  • I swam in the sea last suumer.

I didn’t swim in the sea last summer.

  • Emma told me a joke yesterday.

Emma didn’t told me a joke yesterday.

  • The cat ate a fish last night.

The cat didn’t eat.

  • You and Jim made sandwiches for lunch yesterday.

You and Jim didn’t make sandwiches for lunch yesterday.

  • Dad drove to work yesterday morning.

Dad  didn’t drive to work yesterday morning.

  • Our grandparents sent us an email last week.

Our grandparents didn’t send us an email last week.

Ex. 6

  1. Marita cleaned the house yesterday.
  2. Marita fed the cat yesterday.
  3. Marita didn’t  phone Mary yesterday.
  4. Marita didn’t watch a film on TV.
  5. Marita visited her grandparents.
  6. Marita bought them a cake.
Без рубрики

Մաթեմատիկա

923. Որոշել, թե 91917, 65382, 56574, 63, 567, 828 թվերից  որոնք են բաժանավում 9-ի:

91917, 63, 828:

929. Որոշել, թե 15,32, 100, 124, 266, 348, 5000, 301թվերից առաջացնել նրանք, որոնք  բաժանավում  են 4-ի:

32, 100, 124, 266, 348, 5000, 301:

930. Որոշել 230, 1200, 5250, 324, 535160, 73489138 թվերից որոնք չեն բածանվում 4-ի:

5250, 73489138:

942. Երեք տարբեր օղակաձև երթուղիներով Երևանից միարժամանակ մեկնել են երեք ավտոբուսներ: Նրանցից մեկը Երևան է վերադառնում յուրաքանչյուր չորս ժամը մեկ, երկրորդը՝ 6 ժամը մեկ, երորդը՝ 8 ժամը մեկ: Երևանից մեկնելուց քանի՞ ժամ հետո այդ ավտոբուսները նորից կհանդիպեն Երևանում:

Լուծում

  1. 24:4=6 պտույտ առաջին ավտոբուս
  2. 24:6=4 պտույտ երկրորդ ավտոբուս
  3. 24:8=3 պտույտ երրորդ ավտոբուս

Պատ.՝ 24 ժամ

944. 20 սմ երկարություն և 18 սմ լայնություն ունեցող ակվարիումում ջրի մակարդակը 14 սմ է: Ջրի ի՞նչ մակրդակ կլինի 21 սմ երկարություն և 16 սմ լայնություն ունեցող ակվարիումում, եթե նրա մեջ լցնենք առաջին ակվարիումի ջուրը:

Լուծում

  1. 20x18x14=5040 սմ 2
  2. 5040:(21×16)=15 սմ

Պատ.՝ 15 սմ

945. Գետի հոսանքի արագությունը 2 կմ/ժ է: Նրա ափին գտնվող երկու նավամատություների հեռավորությունը 80 կմ է: Ո՞րքան շամանակում նավակը կգնա մի նավամատույցից մյուսը և կվերադառնա, եթե նավակի արագությունը չհոսող ջուրը 18 կմ/ժ է:

Լուծում

  1. 18+2=20 կմ
  2. 80:20=4 ժամ
  3. 18-2=16 կմ
  4. 80:16=5 ժամ
  5. 4+5=9 ժամ
  6. Պատ.՝ 9 ժամ
Без рубрики

English

Ex.8

Yousef watched TV and listenedto the radia yesterday.He didnt clean the house or water the flowers.

Mr. & Mrs. Hill. cleaned the house and watched TV yesterday.They didn’t water the flowers or listen to radio.

Carmen watered the flowers and watched TV yesterday. She didn’t listen to radio or clean the house.

Ex. 10

Did the boys watch a flim last night? Yes, they did.

Did mum clean the house yesterday? No, she didn’t.

Did your grandparents visit your last weekend?Yes they did.

Did Steve play basketball last weekend? Yes he did.

Did you and Claire clean your rooms last monday? No we didn’t.