1․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
5x 10 + 2 x 17 =84
25 x (10 + 2 x 5) =500
(25 – 5 ) x 30 =600
45 x (16 – 2 x 3) =450
5 x (80 + 4 x 5 ) =500
80 : 8 x (4 x 9 ) =360
2. Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Երբ Օթարին իր գումարի կեսը տվեց Նարեկին, նրա մոտ մնաց 2000 դրամ։ Որքա՞ն գումար ուներ Օթարին։
Լուծում
2×2000=4000
Պատ․՝ 4000 դրամ
Բ․ Դավիթը Անահիտին նվիրեց մի քանի կակաչ, իսկ Արամը՝ 5 նարգիզ։ Երբ Անահիտը այդ ծաղիկների կեսը տվեց Աննային, նրա մոտ մնաց 7 ծաղիկ։ Դավիթը Անահիտին քանի» կակաչ էր նվիրել։
Լուծում
7×2=14 ծաղիկ
14-5=9 կակաչ
Պատ․՝ 9 կակաչ
Գ․ Երբ Վիլյամը իր կոնֆետների կեսը հյուրասիրեց ընկերներին, իր մոտ մնաց 10 կոնֆետ։ Քանի՞ կոնֆետ ուներ Վիլյամը։
Լուծում
2×10=20
Պատ․՝ 20 կոնֆետ
Դ․ Վարդուհուն տատիկը և պապիկը զարդեր նվիրեցին։Տատիկը նվիրեց թևնոցներ, իսկ պապիկը՝ 4 վզնոց։ Վարդուհին իր զարդերի կեսը նվիրեց Աննային, և նրա մոտ մնաց 5 զարդ։ Տատիկը քանի՞ թևնոց էր նվիրել Վարդուհուն։
Լուծում
5×2=10 զարդեր
10-4=6 թևնոց
Պատ․՝ 6 թևնոց
3․Լրացրո՛ւ դատարկ վանդակները։
2 | 4 | 4 | 5 | 5 | 3 | 6 | 7 | 8 | 0 | |||||||
+ | 1 | 6 | 6 | 8 | 5 | + | 1 | 6 | 1 | 2 | 0 | |||||
4 | 1 | 1 | 4 | 0 | 4 | 2 | 9 | 0 | 0 |
4․ Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
Ա․ 211, 221, 231, 241, 251, 261, 271, 281, 291։
Բ․ 3211, 3221, 3231, 3241, 3251, 3261, 3271, 3281, 3291։
Գ․ 53211, 53221, 53231, 53241, 53251, 53261, 53271, 53281, 53291։
Դ․ 65211, 653221, 653231, 653241, 653251, 653261, 653271, 653281, 653291։
5․ Կռահի՛ր օրինաչափությունը և լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
Նախորդող կլոր հարյուրյակը | Թիվը | Հաջորդող կլոր հարյուրյակը |
400 | 497 | 500 |
300 | 354 | 400 |
1800 | 1860 | 1900 |
4500 | 4597 | 4600 |
69700 | 69714 | 69800 |
648700 | 648799 | 648800 |
6․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Խանութը ստացավ երկու արկղ բաժակ։ Առաջին արկղում կար 28 բաժակ, երկրորդ արկղում՝ 2 անգամ ավելի։ Դրանից վաճառվեց 35 բաժակ։ Քանի՞ բաժակ մնաց խանութում։
Լուծում
28+2×28=84 բաժակ
84-35=49 բաժակ
Պատ․՝ 49 բաժակ
Բ․ Սրճարանը ստացավ երեք տուփ թխվածքաբլիթ։ Առաջին տուփում կար 60 թխվածքաբլիթ, երկրորդ տուփում՝ 2 անգամ քիչ, քան առաջին տուփում։ Երրորդ տուփում կար այնքան թխվածքաբլիթ, որքան առաջին և երկրորդ տուփերում միասին։ Դրանից վաճառվեց 100 թխվածքաբլիթը։ Քանի՞ թխվածքաբլիթ մնաց։
Լուծում
60:2=30 թխվածքաբլիթ
60+30=90 թխվածքաբլիթ
60+30+90-100=80 թխվածքաբլիթ
Պատ․՝ 80 թխվածքաբլիթ
Գ․ Հողամասից առաջին օրը հավաքեցին 50 կգ կաղամբ, իսկ երկորդ օրը՝ 3 անգամ ավելի։ Հավաքած կաղամբից 70 կգ ուղարկեցին խանութ, իսկ մնացածը՝ մանկապարտեզ։ Ինչքա՞ն կաղամբ ուղարկեցին մանկապարտեզ։
Լուծում
50×3=150 կաղամբ
150+50-70=130 կաղամբ
Պատ․՝ 130 կաղամբ
7․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
2800։ 700 x(25 + 3 x 25): 40 =10
5600 : 80 + (90 x 30 – 50 x 4) =2570
50 x 200 – 1000 : (20 x 50 ) =9999
6000 : (120 : 2 ) + 700 x 70 =49100
8. Լրացրո՛ւ աղյուսակները։
Արտադրիչ | 20 | 40 | 5 | 50 | 70 | 900 | 200 | 60 |
Արտադրիչ | 600 | 200 | 40 | 100 | 30 | 9 | 600 | 500 |
արտադրյալ | 12000 | 8000 | 200 | 5000 | 2100 | 8100 | 120000 | 30000 |
Բաժանելի | 8000 | 300 | 6000 | 2400 | 1200 | 4500 | 630 | 8100 |
Բաժանարար | 40 | 10 | 300 | 30 | 30 | 90 | 70 | 90 |
Քանորդ | 200 | 30 | 20 | 80 | 40 | 50 | 9 | 90 |
9. Լրացրո՛ւ դատարկ վանդակները։
2 | 4 | 5 | 0 | 7 | 6 | 5 | 2 | 1 | 8 | |||||||
— | 1 | 0 | 0 | 8 | 0 | — | 5 | 4 | 1 | 4 | 8 | |||||
1 | 4 | 4 | 2 | 7 | 1 | 1 | 0 | 7 | 0 |
10․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Նիկան, վճարելով 4500 դրամ, գնեց 1 գնդակ, 2 պարան։ Նարեն, վճարելով 2500 դրամ, գնեց 1 պարան, 1 գնդակ։ Որքա՞ն արժե մեկ պարանը։
Լուծում
4500-2500=2000 դրամ
Պատ․՝
Բ․ Ալեքը 1 ինքնաթիռի և 3 մեքենայի համար վճարեց 10000 դրամ։ Տիգրանը 1 ինքնաթիռի և 2 մեքենայի համար վճարեց 8000 դրամ։ Ինչքա՞ն արժե մեկ ինքնաթիռը։
Լուծում
10000-8000=2000 1մեքենա
3×2000=6000 3 մեքենա
10000-6000=4000 ինքնաթիռ
Պատ․՝4000 ինքնաթիռ
Գ․ Մայրիկը գնեց 1 կգ կոնֆետ և 2 կգ նարինջ, վճարեց ընդամենը 1800 դրամ։ Ինքա՞ն արժե մեկ կգ նարինջը, եթե 1 կգ կոնֆետը 800 դրամ է։
Լուծում
1800-800=1000 2 կգ նարինջ
1000:2=500 1 կգ նարինջ
Պատ․՝ 500 1 կգ նարինջ
Դ․ Մերին գնեց 5 էսկիմո և 2 շոկոլադ, վճարեց ընդամենը 1600 դրամ։ Ինքա՞ն արժե մեկ էսկիմոն, եթե 1 շոկոլադն արժե 300 դրամ։
Լուծում
2×300=600 շոկոլադն
1600-600=1000 5 էսկիմո
1000:5=200 1էսկիմո
Պատ․՝200 1էսկիմո
Ե․ Արամը 5 կարկանդակի և 2 հյութի համար վճարեց 800 դրամ։ Ինքա»ն արժե 1 կարկանդակը, եթե 1 հյութն արժե 200 դրամ։
Լուծում
2×200=400 2 հյութ
800-400=400 5 կարկանդակ
400:5=80 1կարկանդակ
Պատ․՝ 80 1կարկանդակ
11․ Հաշվի՛ր գումարը։
15479 + 497802 =513281
4 | 9 | 7 | 8 | 0 | 2 | |
+ | 1 | 5 | 4 | 7 | 9 | |
5 | 1 | 3 | 2 | 8 | 1 |
154978 + 95412 =250390
1 | 5 | 4 | 9 | 7 | 8 | |
+ | 9 | 5 | 4 | 1 | 2 | |
2 | 5 | 0 | 3 | 9 | 0 |
450897 + 548977 =999874
5 | 4 | 8 | 9 | 7 | 7 | |
+ | 4 | 5 | 0 | 8 | 9 | 7 |
9 | 9 | 9 | 8 | 7 | 4 |
247009 + 489726 =736735
4 | 8 | 9 | 7 | 2 | 6 | |
+ | 2 | 4 | 7 | 0 | 0 | 9 |
7 | 3 | 6 | 7 | 3 | 5 |
540078 + 45970 =586048
5 | 4 | 0 | 0 | 7 | 8 | |
+ | 4 | 5 | 9 | 7 | 0 | |
5 | 8 | 6 | 0 | 4 | 8 |
12. Հաշվի՛ր տարբերությունը։
401547 — 90809 =310738
4 | 0 | 1 | 5 | 4 | 7 | |
— | 9 | 0 | 8 | 0 | 9 | |
3 | 1 | 0 | 7 | 3 | 8 |
400978 — 54129 =346849
4 | 0 | 0 | 9 | 7 | 8 | |
— | 5 | 4 | 1 | 2 | 9 | |
3 | 4 | 6 | 8 | 4 | 9 |
800971- 297079 =503892
8 | 0 | 0 | 9 | 7 | 1 | |
— | 2 | 9 | 7 | 0 | 7 | 9 |
5 | 0 | 3 | 8 | 9 | 2 |
470092 — 297026 =173066
4 | 7 | 0 | 0 | 9 | 2 | |
— | 2 | 9 | 7 | 0 | 2 | 6 |
1 | 7 | 3 | 0 | 6 | 6 |
900781- 509708 =391073
9 | 0 | 0 | 7 | 8 | 1 | |
— | 5 | 0 | 9 | 7 | 0 | 8 |
3 | 9 | 1 | 0 | 7 | 3(1) |
13․ Ո՞ր պատկերը պետք է լինի դատարկ վանդակներում։
4 | ||||
3 | ||||
2 | ||||
1 | ||||
Ա | Բ | Գ | Դ |
14․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
600 x 40 = 24000
800 x 300 =240000
9 x 7000 =63000
3000 x 40 =120000
600 x 60 =36000
2 5 0 0 ։ 5 0 = 50
6 3 0 0 0 : 9 0 0 = 70
3 2 0 0 0 : 8 =4000
4 8 0 0 0 0 : 6 0 0 0 =80
2 7 0 0 0 0 : 3 0 0 0 =90
15. Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․6 մատիտի համար էվան վճարեց 480 դրամ, որից հետո մեկ մատիտի գինը 20 դրամով էժանացավ։ Որքա՞ն արժեցավ մեկ մատիտը։
Լուծում
480:6=80 մեկ մատիտ
80-20=60 դրամ
Պատ․՝60 դրամ
Բ․7 կոնֆետի համար Վիլյամը վճարեց 560 դրամ, որից հետո մեկ կոնֆետի արժեքը 10 դրամով թանկացավ։ Որքա՞ն արժեցավ մեկ կոնֆետը։
Լուծում
560:7=90 մեկ կոնֆետ
90+10=100 դրամ
Պատ․՝100 դրամ
Գ․ 9 վարդի համար Դավիթը վճարեց 4500 դրամ, որից հետո մեկ վարդի արժեքը 30 դրամով էժանացավ։ Այժմ որքա՞ն գումար պետք է վճարել այդ նույն վարդից 10 հատ գնելու համար։
Լուծում
4500:9=500 1 վարդ
500-30=470 դրամ
470×10=4700 դրամ
Պատ․՝ 4700 դրամ
Դ․ 6 փուչիկի համար Ալեքը վճարեց 420 դրամ, որից հետո մեկ փուչիկի արժեքը 5 դրամով թանկացավ։ Այժմ որքա՞ն գումար պետք է վճարել այդ նույն փուչիկից 8 հատ գնելու համար։
Լուծում
420:6=70 1 փուչիկ
70+5=75 դրամ
75×8=600 դրամ
Պատ․՝ 600 դրամ
16․ Քանի՞ խորանարդիկ կա նկարում։
5×5+4×4+3×3+2×2+1=55
2) 3×3+(9-1)+(9-2)+(9-3)+3+1=34 9+7+6+3+1=26
5×4+4×4+3×4+2×4+4=60
17․Լրացրո՛ւ մարտ ամսվա օրացույցը և պատասխանի՛ր հարցերին:
I օր | IIօր | IIIօր | IVօր | Vօր | VIօր | VIIօր |
երկուշաբթի | երեքշաբթի | չորեքշաբթի | հինգշաբթի | ուրբաթ | շաբաթ | կիրակի |
1 | ||||||
2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 |
9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 |
16 | 17 | 18 | 19 | 20 | 21 | 22 |
23 | 24 | 25 | 26 | 27 | 28 | 29 |
30 | 31 |
Տարվա եղանակը | |
գարուն | + |
ամառ | |
աշուն | |
Ձմեռ |
Եղանակն այսօր | |
արևոտ | |
անձրևոտ | |
ցրտոտ | |
քամոտ | |
մշուշոտ | |
ամպամած | + |
Շաբաթվա օրը | |
երկուշաբթի | |
երեքշաբթի | |
չորեքշաբթի | + |
հինգշաբթի | |
ուրբաթ | |
շաբաթ | |
կիրակի |
Օրացույցից օգտվելով՝ պատասխանի՛ր հարցերին:
Այսօր ամսի քանի՞սն է | 1 |
Վաղը ամսի քանի՞սը կլինի: | 2 |
Երեկ ամսի քանի՞սն էր: | 31 |
Տասներկու օրից ամսի քանի՞սը կլինի: | 13 |
Ինը օր առաջ ամսի քանի՞սն էր: | 4 |
Շաբաթվա ի՞նչ օր էր | |
Երեկ | Երեքշաբթի |
Յոթ օր առաջ | Երեքշաբթի |
Շաբաթվա ի՞նչ օր կլինի | |
1 շաբաթ հետո | Երեքշաբթի |
18․ Պատմի՛ր 25500 թվի մասին:
Թիվը գրի՛ր տառերով: քսանհինգ հազար հինգհարյուր
25500-ն ունի 25500 տասնյակ և 25500 միավոր
Հարևան թվերն են՝ 25499 25501
Հաջորդող թիվն է՝501
Նախորդող թիվն է՝499
Մեծացրո՛ւ 524789-ով: 550289
Մեծացրո՛ւ 201970-ով: 227470
Մեծացրո՛ւ 909784-ով: 935284
Մեծացրո՛ւ 101472-ով: 126972
Մեծացրո՛ւ 800064-ով: 825564
Մեծացրո՛ւ 300747-ով: 326247
Փոքրացրո՛ւ 3036-ով: 22464
Փոքրացրո՛ւ 20101 — ով: 5399
Փոքրացրո՛ւ 20002-ով: 5399
Փոքրացրո՛ւ 19471-ով: 6029
Փոքրացրո՛ւ 3048-ով: 22452
Մեծացրո՛ւ 10 անգամ, 100 աննգամ։ 255000, 2500000.
Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ, 100 անգամ 2550, 255.
Կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա տասնյակը, հայուրյակը, հազարյակը
25510, 25600 2600
Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր թիվը։ 20055
Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենամեծ թիվը։
55200
19․Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները:
նախորդող թիվը | թիվը | հաջորդող թիվը |
14153 | 14154 | 14155 |
320294 | 320295 | 320296 |
502093 | 502094 | 502095 |
94099 | 940100 | 940101 |
139999 | 140000 | 140001 |
850090 | 850091 | 850092 |
20․ Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր և ամենամեծ թվերը։
Թիվը | Ամենափոքր թիվը | Ամենամեծ թիվը |
25481 | 12458 | 85421 |
164892 | 124689 | 986421 |
200147 | 100247 | 742100 |
624100 | 100246 | 642100 |
395341 | 133459 | 954331 |
340007 | 300047 | 347000 |
21․ Այս մատիտներից մեկով պետք է ինքնաթիռ նկարեմ: Ո՞ր մատիտով եմ նկարելու, եթե այն կապույտը կամ դեղինը չէ, ամենաերկարը չէ և ամենակարճը չէ:
կանաչ
22․Ագարակում կա 4 կատու: Սպիտակ կատուներ սև կատուներից շատ են: Քանի՞ սպիտակ կատու կա ագարակում:
Դժվարանում եմ
23․Արկղում կա 4 բազուկ և 3 գազար : Ագարակի կենդանիներին կերակրելու համար Արամը արկղից վերցրեց 5 բանջարեղեն: Հնարավո՞ր է, որ բանջարեղեններից մեկը գազար լինի:
Հնարավոր է
4+1=5
24․Որոշե՛ք, թե քանի գրամ է կշռում մեկ տանձը:
450-300=150 1 խնձոր
300-150=150 1 տանձ
450-150-150=150 1 մանդարին
25․Թիվը կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա տասնյակը, հայուրյակը, հազարյակը
Թիվը | Մոտակա տասնյակը | Մոտակա հարյուրյակը | Մոտակա հազարյակը |
5481 | 5491 | 5591 | 6000 |
41892 | 41900 | 41992 | 42000 |
60147 | 60150 | 60200 | 61000 |
24100 | 24110 | 24200 | 25000 |
348341 | 348350 | 348441 | 349000 |
759217 | 759220 | 759300 | 76000 |
26․Պատմի՛ր 42000 թվի մասին:
Թիվը գրի՛ր տառերով:
42000-ն ունի __ տասնյակ և __ միավոր
Հարևան թվերն են՝41999, 42001
Հաջորդող թիվն է՝42001
Նախորդող թիվն է՝ 41999
Մեծացրո՛ւ 40789-ով: 82789
Մեծացրո՛ւ 21970-ով: 63970
Մեծացրո՛ւ 97084-ով: 139084
Մեծացրո՛ւ 101470-ով: 143470
Մեծացրո՛ւ 500064-ով: 542064
Մեծացրո՛ւ 100747-ով: 142747
Փոքրացրո՛ւ 30036-ով: 11964
Փոքրացրո՛ւ 20101 — ով: 21899
Փոքրացրո՛ւ 20009-ով: 21991
Փոքրացրո՛ւ 10940-ով: 31060
Փոքրացրո՛ւ 13048-ով: 29952
Մեծացրո՛ւ 10 անգամ, 100 աննգամ։ 420000, 4200000
Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ, 100 անգամ 4200, 420
Կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա տասնյակը, հայուրյակը, հազարյակը
42010, 42100, 43000.
Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր
թիվը։
20004,
Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենամեծ թիվը։
42000,
27․Գտի՛ր անհայտ գումարելին և կատարի՛ր ստուգում :
Հիշի՛ր․Անհայտ գումարելին կստանաս, եթե գումարից հանես հայտնի գումարելին:
3554 + = 6002
6 | 0 | 0 | 2 | |
— | 3 | 5 | 5 | 4 |
2 | 4 | 4 | 8 |
+ 60084 = 72003
7 | 2 | 0 | 0 | 3 | |
— | 6 | 0 | 0 | 8 | 4 |
1 | 1 | 9 | 1 | 9 |
+ 13006 =40000
4 | 0 | 0 | 0 | 0 | |
— | 1 | 3 | 0 | 0 | 6 |
2 | 6 | 9 | 9 | 4 |
159000 + = 591000
5 | 9 | 1 | 0 | 0 | 0 | |
— | 1 | 5 | 9 | 0 | 0 | 0 |
4 | 3 | 2 | 0 | 0 | 0 |
28․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
2700 ։ 30 =90
64000 : 800 =80
35000 : 7 =5000
450000 : 9000 =50
720000 : 800=900
29․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․9 փուչիկի համար Աննան վճարեց 720 դրամ, որից հետո մեկ փուչիկի գինը 20 դրամով էժանացավ։ Որքա՞ն արժեցավ մեկ գրիչը։
Լուծում
720:9=80 1 փուչիկ
80-20=60 դրամ
Պատ․՝60 դրամ
Բ․9 կ պաղպաղակի համար Վիլյամը վճարեց 810 դրամ, որից հետո մեկ պաղպաղակի արժեքը 10 դրամով թանկացավ։ Որքա՞ն արժեցավ մեկ պաղպաղակը։
Լուծում
810:9=90 1 պաղպաղակ
90+10=100 դրամ
Պատ․՝ 100 դրամ
Գ․ 7 վարդի համար Դավիթը վճարեց 3500 դրամ, որից հետո մեկ վարդի արժեքը 30 դրամով էժանացավ։ Այժմ որքա՞ն գումար պետք է վճարել այդ նույն վարդից 10 հատ գնելու համար։
Լուծում
3500:7=500 1 վարդ
500-30=470 դրամ
470×10=4700 դրամ
Պատ․՝ 4700 դրամ
Դ․ 8 փուչիկի համար Ալեքը վճարեց 480 դրամ, որից հետո մեկ փուչիկի արժեքը 5 դրամով թանկացավ։ Այժմ որքա՞ն գումար պետք է վճարել այդ նույն փուչիկից 12 հատ գնելու համար։
Լուծում
480:8=60 1 փուչիկ
60+5=65 դրամ
65×12= 195 դրամ
Պատ․՝ 195 դրամ
30․Գտի՛ր հանելին և կատարի՛ր ստուգում:
Հիշի՛ր․Հանելին կստանաս, եթե նվազելիից հանես տարբերությունը:
40002 — 36394 = 3608
4 | 0 | 0 | 0 | 2 | |
— | 3 | 6 | 0 | 8 | |
3 | 6 | 3 | 9 | 4 |
62001 — 57301 = 4700
6 | 2 | 0 | 0 | 1 | |
— | 4 | 7 | 0 | 0 | |
5 | 7 | 3 | 0 | 1 |
64900 — 44813= 20087
6 | 4 | 9 | 0 | 0 | |
— | 2 | 0 | 0 | 8 | 7 |
4 | 4 | 8 | 1 | 3 |
200000 –183500= 16500
2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
— | 1 | 6 | 5 | 0 | 0 |
1 | 8 | 3 | 5 | 0 | 0 |
31․ Համեմատի՛ր և դի՛ր համապատասխան նշանը։
4500 ։ 50 < 4500 ։ 5
6300 ։ 9 > 63000 ։ 900
3200 ։ 80 < 3200 ։ 8
72000 ։ 9000 <72000 ։ 900
210000 ։ 3000 < 210000 ։ 300
10000 ։ 5000 < 10000 ։ 500
32․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Գաթա պատրաստելու համար տատիկը գնել է 4 տուփ կարագ։ Հաշվի՛ր, թե քանի կիլոգրամ կարագ է գնել նա՝ գիտենալով, որ 1 տուփ կարագի զանգվածը 500 գրամ է։
Լուծում
500×4=2000 գրամ
2000:1000=2 կգ
Պատ․՝ 2 կգ
Բ․ Շոկոլադ պատրաստելու համար մայրիկը գնել է 6 տուփ կակաո։ Հաշվի՛ր, թե քանի կիլոգրամ կակաո է գնել նա՝ գիտենալով, որ 1 տուփ կակաոյի զանգվածը 500 գրամ է։
Լուծում
500×6=3000
3000:1000=3 կգ
Պատ․՝ 3 կգ
Գ․ 500 գրամ շաքարավազը 200 դրամ է։ Որքա՞ն գումար է հարկավոր
1 կգ շաքարավազ գնելու համար:
Լուծում
200×2=400 գրամ
400×1=400 դրամ
Պատ․՝ 400 դրամ
3 կգ շաքարավազ գնելու համար
Լուծում
3×400=1200 դրամ
Պատ․՝ 1200 դրամ
Երկուսուկես կգ շաքարավազ գնելու համար
Լուծում
2×400=800 դրամ
800+200=1000 դրամ
Պատ․՝ 1000 դրամ
33․Գտի՛ր ա նվազելին և կատարի՛ր ստուգում:
Հիշի՛ր․Նվազելին կստանաս, եթե հանելին գումարես տարբերությանը:
68907- 34007 = 34900
3 | 4 | 0 | 0 | 7 | |
+ | 3 | 4 | 9 | 0 | 0 |
6 | 8 | 9 | 0 | 7 |
252717 — 240709 = 12008
2 | 4 | 0 | 7 | 0 | 9 |
+ | 1 | 2 | 0 | 0 | 8 |
2 | 5 | 2 | 7 | 1 | 7 |
88000 — 67000 =21000
6 | 7 | 0 | 0 | 0 | |
+ | 2 | 1 | 0 | 0 | 0 |
8 | 8 | 0 | 0 | 0 |
42887- 30047 = 12840
3 | 0 | 0 | 4 | 7 | |
+ | 1 | 2 | 8 | 4 | 0 |
4 | 2 | 8 | 8 | 7 |
34․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ 1 կգ մրգային աղցան պատրաստելու համար օգտագործվել է 250 գ խնձոր, 430 գ նարինջ և ելակ։ Որքա՞ն ելակ է օգտագործվել։
Լուծում
1000-250=750 խնձոր
750-430=320 ելակ
Պատ․՝ 320 ելակ
Բ․ 1 կգ աղցանը պարունակում է 460 գ կաղամբ, 280 գ գազար, 180 գ կանաչի և եգիպտացորեն։ Որքա՞ն եգիպտացորեն է օգտագործվել։
Լուծում
460+280+180=920 գ
1000-920=80 եգիպտացորեն
Պատ․՝ 80 եգիպտացորեն
Գ․ Մայրիկը 6 տուփ կաթնաշոռի և 1 տուփ կարագի համար վճարեց 1530 դրամ։ Ի՞նչ արժե 1 տուփ կարագը, եթե 1 տուփ կաթնաշոռն արժե 200 դրամ։
Լուծում
6×200=1200 կաթնաշոռ
1530-1200=330 դրամ
Պատ․՝ 330 դրամ
Դ․ Հայրիկը գնեց 3 կգ խնձոր և 2 կգ նարինջ և վճարեց ընդամենը 2400 դրամ։ Ի՞նչ արժե 1 կգ խնձորը, եթե 1 կգ նարինջն արժե 600 դրամ։
Լուծում
600×2=1200 2 կգ նարինջ
2400-1200=1200 3 կգ խնձոր
1200:3=400 1 կգ խնձոր
Պատ.` 400 1 կգ խնձոր
35․ Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
480։ 80 + (54 – 240 : 60) : 50 =31
90 x 9 – 50 x (360 – 4 x 90) =760
24 x 0 – 0 x 58 – 240 : 10 =10
36․ Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։
միրգ | 100 գրամի արժեքը | 200 գրամ | 500 գրամ | 1 կգ |
Ելակ | 80 դրամ | 2×80=160 | 5×80=400 | 400×2=800 |
Նարինջ | 60 դրամ | 2×60=120 | 5×60=300 | 300×2=600 |
Դեղձ | 40 դրամ | 2×40=80 | 5×40=200 | 200×2=400 |
Խնձոր | 35 դրամ | 2×35=70 | 5×35=175 | 175×2= 350 |
37․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․Երկու տուփերից առաջինը կշռում է 400 գրամ, երկրորդը՝ 240 գրամ։ Քանի՞ կոնֆետ կա առաջին տուփում, եթե երկրորդ տուփում կա 6 կոնֆետ։
Լուծում
240:6=40 1 կոնֆետ
400:40=10 կոնֆետ
Պատ․՝ 10 կոնֆետ
Բ․ Նարեն ու Նիկան գնեցին կակաչներ։ Նարեն վճարեց 450 դրամ, իսկ Նիկան՝ 250 դրամ։ Քանի՞ կակաչ գնեց Նիկան, եթե Նարեն գնեց 9 կակաչ։
Լուծում
250:9=50 1 կակաչ
450:50=9 կակաչ
Պատ․՝ 9 կակաչ
38․ Լրացրո՛ւ աղյուսակները։
a | 400 | 600 | 700 |
b | 50 | 60 | 100 |
a x b + a : b | 400×50+400:50=20200 | 600×60+600:60=36360 | 700×100+700:100= 70007 |
a | 2000 | 800 | 5000 |
b | 4 | 400 | 50 |
a x b — a : b | 2000×4-2000:4=1500 | 800×400-800:400=798 | 5000×50-5000:50=4900 |
39․Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
640 : (48 : 6) + 70 : (700 : 70) =87
360: (42 : 7 ) – 80 : 80 x 60 =0
360 x (42 – 7 x 6) + 87 : 1 =447
40․Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Դպրոցի լողավազանի ջուրը լցնում են երկու խողովակով։ Առաջին խողովաով լցրին 4500 լ ջուր, երկորդով՝ 3 անգամ ավելի։ Ընդամենը որքա՞ն ջուր լցվեց լողավազանի մեջ։
I-ին խողովակով- 4500 լ ջուր
II-ով 3 անգամ ավելի
Ընդամենը-???
Լուծում
3×4500=13500 երկորդ խողովակով
13500+4500=18000լ ջուր
Պատ․՝ 18000 լ ջուր
Բ․ Դատարկ ջրավազանի մեջ առաջին խողովակով լցվեց 1820 լ ջուր, իսկ երկրորդով՝ 140 լ-ով ավելի։ Տնկիները ջրելու համար պապիկը այդ ջրից օգտագործեց 1570 լ ջուր։ Որքա՞ն ջուր մնաց ջրավազանում։
Լուծում
1820+140=1960 երկորդ խողովակով
1960-1570=390 լ ջուր
Պատ․՝ 390 լ ջուր
41․ Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Գումարելի | 25410 | 14020 | 34510 | 23123 | 45912 | 6390 | 14570 | 64100 |
Գումարելի | 14590 | 24111 | 10490 | 21877 | 4088 | 35614 | 8430 | 8200 |
Գումար | 30000 | 16431 | 45000 | 45000 | 50000 | 42004 | 23000 | 72300 |
42․Երկու թվերի գումարը 54260 է։ Այդ թվերից մեկը 19870 է։ Գտի՛ր այդ թվերի տարբերությունը։
Լուծում
54260-19870=34390
34390-19870=14520
Պատ․՝ 14520
Երկու թվերի տարբերությունը 36540 է։ Այդ թվերից մեկը 17520 է։ Գտի՛ր այդ թվերի գումարը։
Լուծում
x-17520=36540
36540+17520=54080
Պատ․՝ 54080
43․Լրացրո՛ւ աղյուսակը։
Նվազելի | 15420 | 14875 | 20154 | 36500 | 84711 | 96521 | 51487 | 163122 |
Հանելի | 1540 | 4782 | 954 | 21795 | 63663 | 21100 | 21487 | 64700 |
Տարբերություն | 13880 | 10093 | 19200 | 14705 | 21048 | 75421 | 30000 | 98422 |
44. Պատմի՛ր84300 թվի մասին:
Թիվը գրի՛ր տառերով: ՈՒթանասուն չորս հազար երեք հարյուր
84300-ն ունի 8430 տասնյակ և 84300միավոր
Հարևան թվերն են՝ 84301 84299
Հաջորդող թիվն է՝ 84301
Նախորդող թիվն է՝ 84299
Մեծացրո՛ւ 41789-ով: 126089
Մեծացրո՛ւ 13970-ով: 98270
Մեծացրո՛ւ 72084-ով: 156384
Մեծացրո՛ւ 201470-ով: 285770
Մեծացրո՛ւ 440064-ով: 524364
Մեծացրո՛ւ 240747-ով: 325047
Փոքրացրո՛ւ 30036-ով: 54264
Փոքրացրո՛ւ 20101 — ով: 64199
Փոքրացրո՛ւ 39009-ով: 45291
Փոքրացրո՛ւ 20940-ով: 63360
Փոքրացրո՛ւ 11048-ով: 73252
Մեծացրո՛ւ 10 անգամ, 100 աննգամ։ 843000, 8430000
Փոքրացրո՛ւ 10 անգամ, 100 անգամ 8430, 843.
Կլորացրո՛ւ մինչև մոտակա տասնյակը, հայուրյակը, հազարյակը 84310, 84400, 85300
Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենափոքր թիվը։
30048
Թվի թվանշանները վերադասավորի՛ր այնպես, որ ստանաս հնարավոր ամենամեծ թիվը։
84300
45. Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Ռազմիկը գնել է 5 փքաբլիթ, իսկ Տիգրանը՝ 7։ Տիգրանը վճարել է 180 դրամ ավելի, քան Ռազմիկը։ Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած փքաբլիթների համար։
Ռազմիկը գնել է- 5 փքաբլիթ
Տիգրանը-7 փքաբլիթ
Տիգրանը վճարել է 180 դրամ ավելի
Յուրաքանչյուրը-???
Լուծում
7-5=2 փքաբլիթ
180:2=90 դրամ
5×90=450 դրամ
7×90=630 դրամ
630-450=180 դրամ
Պատ․՝ դրամ
Բ․ Օթարին գնել է 4 տուփ հյութ, իսկ Նիկան՝ 8 տուփ։ Նիկան վճարել է 400 դրամ ավելի, քան Օթարին։ Նրանցից յուրաքանչյուրը որքա՞ն է վճարել իր գնած հյութի համար։
Լուծում
8-4=4
400:4=100 դրամ
100×4=400 դրամ
100×8=800 դրամ
Գ․ Պապիկը գնեց 3 կգ ձուկ և 2 կգ խեցգետին՝ վճաելով ընդամենը 7600 դրամ։ Ինչքա՞ն է մեկ կգ ձկան արժեքը, եթե 1 կգ խեցգետինն արժե 800 դրամ։
I-Պապիկը գնեց 3 կգ ձուկ և 2 կգ խեցգետին վճաելով ընդամենը 7600 դրամ
II- 1 կգ խեցգետինն արժե 800 դրամ
1 կգ ձուկը-???
Լուծում
800×2=1600 1 խեցգետին
7600-1600=6000 3 կգ ձուկ
6000:3=2000 1 կգ ձուկ
Պատ․՝ 2000 1 կգ ձուկ
Դ․ Նարեկը մայրիկի համար գնեց 7 նարգիզ և 9 կակաչ՝ վճարելով ընդամենը 4100 դրամ։ Ինչքա՞ն է մեկ կակաչի արժեքը, եթե 1 նարգիզը արժե 200 դրամ։
I- Նարեկը գնեց 7 նարգիզ և 9 կակաչ- վճարեց 4100 դրամ
II-1 նարգիզը- արժե 200 դրամ
1 կակաչի արժեքը-???
Լուծում
200×7=1400 դրամ 7 նարգիզ
4100-1400=2700 9 կակաչ
2700:9=300 1 կակաչ
Պատ․՝ 300 1 կակաչ
․ 46․ Ի՞նչ թիվ պետք է լինի հարցական նշանի փոխարեն։
2×4+3=11
3×4-3=9
33-4=29
47․Երրորդ դասարանի Դավիթը դպրոցի պարտիզպանին օգնեց էտել ծառերը։ Ծառի բարձր ճյուղերին հասնելու համար նա կանգենց 13 սանդուղք ունեցող աստիճանի մեջտեղի սանդուղքին։ Ո՞րերոդ սանդուղքին կանգնեց Ռազմիկը։
7-րդ
48․ Բերքահավաքի ժամանակ սալոր քաղելու համար Աննան կանգնեց 17 սանդուղք ունեցող աստիճանի մեջտեղի սանդուղքի վրա։Ո՞րերոդ սանդուղքին կանգնեց Անննա։
9-րդ
49․Քանդակի արվեստանոցում կար 24 կգ կավ: Մարտի 21-ից սկսած՝ քանդակագործը օրական 3 կգ կավ է օգտագործում։ Ամսի քանիսի՞ն կվերջանա եղած կավը։
24:3=8 օր
Պատ.` մարտի 29
50․ Հրուշակագործը պահեստում ունի 14 կգ ալյուր։ Երկուշաբթի օրվանից նա պետք է ամեն օր 3 կգ ալյուրով բլիթներ պատրաստի։ Շաբաթվա ո՞րերորդ օրը կվերջանա ալյուրը։
14:3=4 օր ուրբաթ օրը
49․ Գտի՛ր օրինաչափությունը և ավելացրո՛ւ ևս մեկ թիվ․
1, 2, 6, 24,
1×1=1
1×2=2
2×3=6
6×4=24
24×5=120
120×6=720
50․Նկարում բերված տվյալներից որոշի՛ր յուրաքանչյուր ծաղկի արժեքը։
4200-2700=1500
2700-1500=1200
1200:2=600
2600-600-1500=500
2600-600-2×500=1000
51․Հաշվի՛ր արտահայտության արժեքը։
6545 + 3218 – 3 x 700 =7663
235 x 3 – 4200 : 60 =635
8100: 90 + (35×6): 7=120
3500 : 70 + (240 x 10) : 8 =350
52. Լրացրո՛ւ աղյուսակները։
A | 800 | 900 | 600 |
B | 50 | 30 | 300 |
ax b + a : b | 800×50+800:50=40016 | 900×30+900:30=27030 | 600×300+600:300=180002 |
A | 4000 | 1200 | 9000 |
B | 4 | 300 | 30 |
a x b — a : b | 4000×4-4000:4=15000 | 1200×300-1200:300=359996 | 9000×30-9000:30=269700 |
53. Նկարում բերված տվյալներից որոշի՛ր յուրաքանչյուր ծաղկի արժեքը։
1200-900=300դրամ 1 նարնջագույն
1200-900=300 դրամ 1 կապույտ
1200-300-2×300=300 դրամ վարդագույն
54. Կազմի՛ր արտահայտություններ․
Ա․ 3 հատ 5 -ով ստացի՛ր ա․2, բ․ 5, գ․ 0, դ․ 4։
(5+ 5) :5=2, 5+ 5- 5=5, ( 5 -5) x5=0 , 5- 5: 5=4
Բ․ 5 հատ 3-ով ստացի՛ր ա․ 4, բ․ 13, գ․ 3, դ․ 31։
(3+ 3+ 3+ 3): 3=4 , 3 x 3 +3+( 3: 3)=13, (3 +3)- 3 +3 -3=3, 33- (3 +3):3 =31
Գ․ 4 հատ 4-ով ստացի՛ր ա․ 3, բ․ 1, գ․ 10, գ․ 6։
(4 +4+ 4):4 =3 ( 4+4- 4):4=1 (44- 4 ):4=10 (4+ 4) :4 +4=6
55․ Օրինաչափությունը նկատի՛ր և ավելացրո՛ւ ևս մեկ թիվ։
Ա․ 1, 6, 12, 19, 27
1+5+0=6, 6+5+1=12, 12+5+2=19, 19+5+3=27
1+5=6
6+6=12
12+7=19
19+8=27
Բ․ 5, 7, 4, 6, 3, 5
5+2=7,
7-3=4
4+2=6
6-3=3
3+2=5
Գ․ 3, 5, 9, 15, 23
3+2×1=5, 5+2×2=9 9+2×3=15, 15+2×4=23
3+2=5
5+4=9
56․ 3 տարբեր գույնի ափսեում տարբեր մրգեր են՝ խնձոր, նարինջ և բանան։ Խնձորը կապույտ և սպիտակ ափսեների մեջ չէ։ Նարինջը կապույտ և վարդագույն ափսեների մեջ չէ։ Բանանն ի՞նչ գույնի ափսեի մեջ է։
1խնձոր-վարդագույն
2նարինջ-սպիտակ
3բանան — կապույտ
57․ Լրացրո՛ւ պակասող թվերը։
4 շաբաթ – 2 շաբաթ 2 օր = 4×7+2×7=12 օր
2 տարի – 1 տարի 8 ամիս= 2×12-1×12-8=4 ամիս
6 օր – 2 օր 14 ժամ=6×24-2×24-14=82ժամ կամ 3օր 10ժամ
9 ժամ – 2 ժամ 40 ր =6ժամ 20րոպե
4 ր – 2 ր 30 վայրկյան=1 րոպե 30 վրկ
3 տ – 1 տ 300 կգ =1 տ700 կգ
2 ց – 1 ց 20 կգ =80կգ
6 կգ – 3 կգ 400 գ =2 կգ600գ
5 կմ – 3 կմ 400 մ =1կմ600մ
7 մ – 2 մ 30 սմ =4 մ70սմ
4 սմ – 2 սմ 3 մմ =1սմ 7 մմ
58․ Լուծի՛ր խնդիրները։
Ա․ Արկղում կար 7 կգ խնձոր։ 3 կգ 200 գ խնձորը կերան։ Ինքա՞ն խնձոր մնաց։
Լուծում
7կգ-3կգ 200գ= 3կգ 800գ
Պատ․՝3 կգ800 գ
Բ․ Ալրաղացում կար 3 տ ալյուր։ 1 տ 600 կգ ալյուրը ուղարկեցին խանութ։ Ինչքա՞ն ալյուր մնաց։
Լուծում
3տ-1տ600գ=1տ400գ
Պատ․՝1տ400գ
Գ․ Թելի կծիկում կար 45 մ թել։ 30 մ 20 սմ-ով գլխարկ գործեցին։ Ինչքա՞ն թել մնաց։
Լուծում
45մ-30մ 20սմ=14մ80 սմ
Պատ․՝14մ80 սմ
Դ․ Պետրոսը 2 կմ ճանապարհից 1 կմ 600 մ-ը անցավ հեծանիվով, մնացած ճանապարհը՝ ոտքով։ Ինքա՞ն ճանապարհ Պետրոսը ոտքով անցավ։
Լուծում
2կմ-1կմ600մ=400մ
Պատ․՝400մ
Ե․ Շախմատի պարապմունքը տևում է 2 ժամ։ Դասը սկսվելուց 1 ժամ 15 րոպե անց Անուշիկը տուն գնաց։ Դասի ավարտից ինչքա՞ն ժամանակ շուտ Անուշիկը դուրս եկավ։
Լուծում
2ժամ-1ժամ 15րոպե=45 րոպե
Պատ․՝45 րոպե
Զ․ Ներկայացումը սկսվում է ժամը 6-ին։ Արամը ներկայացումից 1 ժամ 20 րոպե առաջ տանից դուրս եկավ, որպեսզի քայլելով հասնի թատրոն։ Ժամը քանիսի՞ն Արամը տանից դուրս եկավ։
Լուծում
6- 1ժամ 20րոպե =4անց 40 րոպե
Պատ․՝4անց 40 րոպե
59․ Լրացրո՛ւ աղյուսակի դատարկ վանդակները։
1 կգ | 500 կգ | 2 կգ 500 գ | 10 կգ | 250 գ | |
Ելակ | 1400 դրամ | 1400:2=700 | 1400×2+700=3500 | 10×1400=14000 | 700:2=350 |
Կոնֆետ | 2200 դրամ | 2200:2=1100 | 2200×2+1100= | 2200×10=22000 | 1100:2=550 |
Պաղպաղակ | 2000 դրամ | 2000:2=1000 | 2×2000+1000=5000 | 10×2000=20000 | 1000:2=500 |
Հալվա | 800 դրամ | 800:2=400 | 2×800+400=2000 | 10×800=8000 | 400:2=200 |
60․ Պատկերացրո՛ւ, որ ունես 2500 դրամ։ Կկարողանա՞ս քո ունեցած գումարով գնել
Ա․ 1 կգ ելակ և կես կգ կոնֆետ 1400+1100=2500 այո
Բ․ 2 կգ հալվա և կես կգ պաղպաղակ1600+1000=2600ոչ
Գ․ 1 կգ կոնֆետ և կես կգ պաղպաղակ2200+1000=3200ոչ
Դ․ Կես կգ կոնֆետ, կես կգ պաղպաղակ և 1 կգ ելակ1000+700=1700 այո